İran cumhurbaşkanlığı seçiminde önemli isimlere izin çıkmadı

İran’daki seçimleri denetleyen Anayasayı Koruyucular Konseyi, Cumhurbaşkanı İbrahim Raisi’nin helikopter kazasında hayatını kaybetmesinin ardından bu ay yapılacak seçimlerde 6 adayın katılmasını onayladı.

İran devlet televizyonunda dün yayımlanan habere göre, listede İran’ın sert politika yanlısı meclis başkanı ve Devrim Muhafızları’nın eski komutanı Muhammen Bakır Kalibaf, nükleer görüşmeler alanında eski baş müzakereci ve İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’in makamını dört yıl boyunca yöneten Said Celili ve Tahran’ın muhafazakar belediye başkanı Alirıza Zakani yer aldı.

İran’ın seçim makamı sözcüsü tarafından devlet televizyonunda açıklanan listede ayrıca reformcu milletvekili Mesud Pezeşkiyan, sertlik yanlısı ve eski içişleri bakanı Mustafa Purmuhammedi ve muhafazakar siyasetçi Emir-Hüseyin Gazizade Haşemi de yer aldı.

Konsey eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ve eski meclis başkanı Ali Laricani’nin adaylığını onaylamadı.

İran devlet televizyonu, “Nihai aday listesinin açıklanmasıyla birlikte seçim faaliyetleri de resmi olarak başlayacak” dedi. Seçimin 28 Haziran’da yapılması planlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x